ערב הפרשת חלה לנשים דוברות צרפתית - מרכז אור מנחם אשדוד
<< חזור

ערב הפרשת חלה בלתי נשכח!

ערב מרגש בו התכנסו במרכז מעל 100 נשים דוברות צרפתית לערב של חוויה מעצימה ובלתי נשכחת. הפרשת חלה היא סגולה לזוגיות, פרנסה טובה ובריאות. הרב מנחם עמאר דיבר על מהות הסליחה ומהות הימים הנוראים, איך למחול ולסלוח בימים הללו.

הנשים שהשתתפו בהפרשת חלה בירכו את עם ישראל לשנה טובה ומתוקה!

 

ערב הפרשת חלה
ערב הפרשת חלה
הרב מנחם עמאר
ערב הפרשת חלה
ערכת הפרשת חלה

 

 

הפרשת חלה היא מצווה מהתורה להפריש מכל מאפה עשוי בצק חלק שיינתן לכהן על מנת שיאכל אותו בטהרה, בדומה לתרומה. מאחר שבימינו לא ניתן להכין חלה בטהרה, הכהנים לא יכולים לאכול את החלה, ולכן נוהגים לא לתת בפועל את החלה לכהן. ניתן לקיים את המצווה גם אם העיסה כבר נאפתה. עיסה החייבת בהפרשת חלה היא כזו ששיעור הקמח שבה הוא לפחות עשירית האיפה. מצוות החלה מהתורה, בדומה לשאר התרומות והמעשרות, היא מעיסה שלשו אותה בארץ ישראל בלבד, ורק בזמן שישראל יושבים על אדמתם, כפי שהיה עד גלות עשרת השבטים. חכמים תיקנו להפריש חלה גם מעיסה שנעשתה לאחר מכן, ואף בחוץ לארץ.

הוצאת ה"חלה" מהבצק על מנת לתת לכהן נקראת "הפרשת חלה". אסור לאכול מהעיסה לפני שהופרשה ממנה חלה, בדומה לדין טבל האוסר אכילת יבולים שלא הופרשו מהם התרומות או המעשרות. מצוות הפרשת חלה היא אחת משלוש המצוות שנמסרו לנשים (חלה, נידה והדלקת הנר), אף על פי שגברים חייבים במצווה זו כמו הנשים.

 

בדומה לשאר תרומות ומעשרות, הפרשת חלה היא מצווה התלויה בארץ וחובת נתינתה היא רק מעיסה שנילושה בארץ ישראל. חכמים תיקנו שהמצווה נוהגת גם בעיסה שנילושה בחוץ לארץ. חיוב הפרשת חלה קיים רק בעיסה העשויה מאחד מחמשת מיני דגן בלבד; חיטה, שעורה, כוסמין, שיפון ושיבולת שועל.

מאחר שהמצווה חלה רק לאחר לישת העיסה, החובה לתרום חלה קיימת גם בשנת השמיטה, ואף תבואה שמקורה בהפקר (כגון עני שאסף לקט, שכחה ופאה) ופטורה ממעשר, חייבת בחלה. גם לישת עיסה ממעשר שני בירושלים מחייבת בתרומת חלה. למרות שיש דעות הפוטרות את הלווים מנתינת חלק ממתנות הכהונה (כגון זרוע לחיים וקיבה), הם חייבים בחלה.

הפרשת חלה נעשית רק בהסכמתו של בעל העיסה. לכתחילה עדיף להפריש חלה מן הבצק, אך בדיעבד אפשר להפריש מן הלחם האפוי. כמו כן יש להקפיד להשליך את החתיכה המופרשת בדרך כבוד, וכן אין להכניסה לתנור אפייה כי היא עלולה לאסור באכילה את שאר הבצק הנאפה.

נשמח לשמוע מכם בכל עת!

צרו איתנו קשר!

רחוב אבני החושן 1 אשדוד

אולי יעניין אותך גם:

סגירת תפריט
<< חזור

נא מלא את פרטיך, וניצור איתך קשר בהקדם!